Sermayeye bol kepçe emekliye yok bütçe

İktidar, “bütçe yok” diyerek emeklilerin haklı zam taleplerini reddederken, 3 ayda 5 bin 122 firmaya ise teşvik verildi. Teşviklerde aslan payını, başta garantili projelerin 5 müteahhidi olmak üzere, iktidara yakın şirketler aldı. Şirketlere Katma Değer Vergisi istisnası, gümrük vergisi muafiyeti, sigorta primi işveren hissesi, vergi indirimi gibi teşvikler sağlandı. CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, “Sermayeye bol kepçe dağıtılan bütçe, emekliler zam talep edince adeta buhar oluyor” dedi. CHP’nin hazırladığı ekonomi raporunda, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın geçen yıl eylül-kasım döneminde 5 bin 122 firmaya teşvik verdiği hatırlatılarak, şu bilgilere yer verildi:

TARİKAT DERNEKLERİNE DE TEŞVİK

“Geçmiş yıllardan farklı olarak teşvik belgesi alan projelerin yatırım tutarları, kapsamı, sağlayacağı yeni istihdam sayısı gibi verilere Resmi Gazete’de yer verilmedi. Teşviklerde aslan payı 5’li çetenin. Firmalar arasında geçen günlerde hapis cezasına çarptırılan Abdurrahim Şentürk’ün şirketi Bayburt Grup da var, maden şirketi Altın Koza da. Teşvik alanlar arasında tarikatlara bağlı dernekler de bulunuyor. Cübbeli Ahmet Hoca olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü’nün onursal başkanı olduğu Hoca Ahmet Yesevi Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ‘sinema ve video yapımı ve dağıtımı’ için teşvik aldı. Nakşibendilik geleneği içinde yer alan Erenköy cemaatinin Ankara kolu olan Muradiye Eğitim Öğretim Hizmetleri Anonim Şirketleri de Çankaya’da yeni yatırım için teşvik aldı. Vakfa bölgesel öncelik de tanındı. Teşvik konusu olarak ise ‘genel ortaöğretim hizmetleri’ oldu.”

Şirketler hep tanıdık

– Gamze Akkuş İlgezdi, teşvik verilen şirketler için “Kader bu ya; şirketler arasında tanıdıklar var” diye tepki gösterdi. İlgezdi, “Derinleşen ekonomik krizin faturasını halk ödüyor, sefasını saray ve sermaye severler sürüyor. Cemaat destekli dernekler ile işçi düşmanlığıyla gündeme gelen şirketlere teşvik veriliyor. Ey iktidar; bu şirketlerin zenginliğine zenginlik katarken, halkı sefalete sürükleyen motivasyon kaynağınız ne, kul hakkından haberdar mısınız” diye sordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x