İnşaat işçisi kelebek fotoğrafçısı: ‘Beni öğretim üyesi zannediyorlar’

Isparta’da 20 yıldır inşaatlarda çalışan lise mezunu Süleyman Erdeğer, boş zamanlarında hobi olarak doğa fotoğrafları çekiyor. Özellikle küçüklüğünden beri sevdiği kelebeklere ayrı bir ilgisi olduğunu anlatan Erdeğer, Isparta’daki 168 kelebek türünün 158’ini fotoğraflamayı başardı.

2016 yılından beri doğa fotoğrafları çektiğini söyleyen Erdeğer, sadece Isparta Yenişarbademli’de yaşayan Dedegöl mavisi kelebeğini de fotoğrafladığını belirtti.

Süleyman Erdeğer, “Kelebekler, güzel yerlerde dolaştığı için bizi hep güzel yerlere götürüyor. O açıdan Isparta tabiatı, bitki çeşitliliği açısından çok zengin. Çok zengin olduğu için kelebekler de fazla yaşıyor. Dışarıdan gelen arkadaşlarımız oluyor. Hep beraber arazi yapıyoruz. Türkiye’de sadece Isparta’da yaşayan Dedegöl mavisi kelebeği var. Dışarından gelen arkadaşlar bu kelebeği çekmeye geliyor. Biz de bu arkadaşlara kelebeğin fotoğraflarını çektiriyoruz. Isparta’da kelebek fotoğrafı çeken kişi sayısı, bir elin parmağını geçmez. Aktif olarak sürekli gezdiğimiz 5 arkadaşımız var” dedi.

Erdeğer, Isparta’da Sütçüler, Aksu, Yenişarbademli, Güneykent ve Uluborlu bölgelerinde kelebeklerin yoğun olduğunu da anlattı.

Çevresindeki insanların hem inşaat işçiliği hem de kelebek fotoğrafçılığı yaptığını duyunca şaşırdığını belirten Erdeğer, “Arkadaşlar ile öncelikle fotoğraf ve kelebek hakkında sohbet ediyoruz. Mesleğimi söylediğim zaman ‘ne alaka’ diyorlar. Çok şaşırıyorlar. Beni üniversitede çalışan bir öğretim üyesi ya da herhangi bir eğitim görevlisi olarak zannettiklerini söylüyorlar. Ama işimi severek yaptığım için, çok fazla arazi gezip, çok fazla tecrübe yaşadığımız için bizim de bazı bilgilerimiz var.”

(DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x